Vienkāršā pavasara zaļumu (ehmm, NĀTRU) zupa, kuras sarežģītākais solis receptē ir sagriezt dārzeņus. Es pat domāju, vai vispār publicēt šo recepti, jo tā ir absolūti elemantāra. Tomēr recepte ir vērtīga, jo tā ir universāla un viegli pielāgojama katra vēlmēm. Piemēram, ja biedē nātres – zupā vari izmantot JEBKĀDUS zaļumus – skābenes, spinātus, lapu kāpostu (kale), pētersīļus u.c.
Kā olbaltumvielu avotu es zupai pievienoju olas, bet tikpat labi var likt klāt gaļu, pupiņas, sēnes vai citus produktus.
Kad nezini, ko iesākt ar Lieldienu olām…
Šī zupa ir perfekts pēc-Lieldienu ēdiens, jo tā ir gana viegla un labi garšo kopā ar vārītām olām. Ko vēl var darīt ar krāsotajām, bet svētkos vēl neapēstajām Lieldienu olām? Man prātā nāk:
- grauzdēta maize + avakado + ola (vienmēr perfekta kombinācija)
- sendvičs (2 maizes šķēles) + salātlapas + ola + tomāti + nedaudz majonēzes
- tunča salāti ar olām
- aukstā zupa + olas
- kārtainā mīkla + spināti + olas
Ja zini vēl kādu labu ideju Lieldienu olu patērēšanai, ierasti komentārā!
Kāpēc ēst nātres?
Mans galvenais nātru zupas vārīšnas iemesls: lai virtuvē parādās kāds jauns produkts! Pirmkārt, tas ēst gatavošanu padara interesantāku (man ļoti patīk eksperimentēt!). Otrkārt, tas dažādo uzturu. Jo dažādākas produktus ēdam, jo lielāka iespēja, ka ar uzturu uzņemam organismam tajā brīdī nepieciešamās vielas, vai ne? Daudzveidība ir viens no veselīga uztura stūrakmeņiem.
Nātres ir tumši zaļas. Tas arī ir svarīgi. Jo uztura zinātnieki ir izpetījuši, ka ir labi ēst tumši zaļos lapu dārzeņus. Tajos ir daudz vitamīnu un minerālvielu, īpaši dzelzs. Un kā jau visos lakstos un lapās – nātrēs ir daudz šķiedrvielu, kas ir vajadzīgas gremošanas sistēmas veselībai.
Nātrēm piedēvē arī spēju ārstēt tādas kaites kā anēmija, epilepsija, ateroskleroze, bet tad jādomā, cik liels daudzums nātru jāapēd. Te diez vai pietiks ir dažām saujām zupā pāris reizes gadā.
Kādos veidos var ēst nātres?
Visvairāk labuma (t.i. vitamīnu un bioloģiski aktīvo vielu) iegūsi no svaigām nātrēm, tāpēc mazas un nedurstīgas lapiņas vari pievienot:
Termiski apstrādātas nātres garšo līdzīgi spinātiem, tāpēc var likt visur, kur liek arī spinātus:
- kā zaļumus zupās
- biezzupās
- u.c
Kur dabūt nātres?
Ja Tev ir privātmāja vai vasaras bieži pavadi laukos, tad zini, ka nātres Latvijā nav īpaši jāmeklē, tās ir VISUR. Nātrēm vislabāk patīk augt sētmalēs, mežmalās un dārzos. Tās parādās līdz ar citiem pavasara zaļumiem aprīļa beigās, maijā un tad zeļ un zaļo visu vasaru. Izvēlies jaunākās un smalkākās lapiņas, kas nebūs tik durstīgas un šķiedrainas. Un lasi nātres pēc iespējas nomaļākās un tīrākās vietās.
Bet ja nav, kur nātres salasīt, tās var arī nopirkt! Nezinu, vai nātres ir tirgū vai ekoveikalos, bet Tiešās pirkšanas pulciņos tās 100% pavasarī var dabūt. Starp citu, Tiešās pirkšanas pulciņš ir varen laba štelle, ja Tev svarīga vietēja un bioloģiski audzēta pārtika.
Dārzeņu zupas pamatrecepte
Es neesmu liels ēdienu gatavošanas virtuozs. Ikdienā pieturos pie trakoti vienkāršām un pārbaudītām lietām. Un dārzeņu zupai man ir tāds standartiņš (aptuveni 4 porcijām):
- 1 ēd.k. eļļas
- 1 sīpols
- 2-3 burkāni
- 4-5 kartupeļi
- buljons (ideāli ja mājās ir pašu vārīts kaulu buljons, bet biežāk ņemu kubiņu)
- ūdens (tik daudz, cik biezu zupu vēlies)
- sāls, pipari, lauru lapa

Un, lai dažādotu ēdienkarti, klāt šim dārzeņu zupas pamatam var likt visu ko gribas. Vēlams kaut ko olbaltumvielas saturošu, lai ēdiens būtu sātīgāks. Piemēram, gaļu, pupiņas, zaļos zirnīšus, vārītas olas… Sātīgumu dos arī graudaugi – kvinoja, grūbas, rīsi utt. Un nedrīkst aizmirst par zaļumiem un garšaugiem! Tie dod pievienoto vērtību vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu ziņā.
Veseli ēduši!
-Arita
Komentāri