Sildošais Čili Sautējums ar Pupiņām un Kvinoju

Sildošais Čili Sautējums ar Pupiņām un Kvinoju

Sildošais Čili Sautējums ar Pupiņām un Kvinoju

2019. gada vasara laikapstākļu ziņā ir vienkārši neparedzama. Vienu dienu Tu cepies ārā visplānākajā T-kreklā, bet pēc pāris dienām – jau meklē silto džemperi un vilnas zeķes (es nejokoju, jūlijā tā patiešām bija!).

Beeet – neparasti vēsajam laikam jūlijā/augustā ir arī savi plusi. Vakariņās var gatavot visus foršos, sildošos sautējumus un zupas, kas tik ļoti garšo maniem bērniem. Ja vēl pati es varu būt mierā ar auksto zupu vai salātu bļodu vakariņās, tad manas meitas Tu tos nepiedabūsi ēst.

Čili ir baigā štelle. Tas ir neticami garšīgs, viegli ass un sātīgs sautējums ar pupiņām, tomātiem, kukurūzu un kvinoju. Idāls gatavošanai multikatlā. Labi garšo gan veģetārā (vegānā) versijā, gan ar gaļu.

Kā pagatavot garšīgu čili sautējumu?

Pirmkārt, nevajag baidīties – čili ir āaaarkārtīgi viegli pagatavot. Galvenās sastāvdaļas ir: sīpols, ķiploki, tomāti, kukurūza, pupiņas un, protams, čili. Var pievienot arī seleriju, papriku, burkānus, pat ķirbi vai saldo kartupeli biezumam.

Pupiņas var ņemt jebkādas krāsas, konservētas vai vārītas. Gala rezultāta krāsu balansam labāk piestāv tumšās – sarkanās vai melnās, bet tas nav tik būtiski garšai.

Tradicionāli čili gatavo ar malto gaļu (to sauc par “chili con carne”). Ja kārojas čili ar gaļu – šo recepti Tu vari viegli pārveidot – kvinojas vietā pievienojot 400 g apceptas maltās gaļas. Man vislabāk garšo ar tītara gaļu, ja kas.

Šoreiz es izvēlējos gatavot veģetāro (patiesībā – vegāno) čili, jo der ik pa laikam aizdomāties par dabu un veidiem, kā samazināt savu ietekmi uz to. Ja pie rokas nav kvinojas, var izmatot arī sarkānās vai citas lēcas (apmēram 1 glāzi). Vai arī miksēt kvinoju un lēcas.

Maaaan ļoti patīk kvinoja. Lai arī tā nav primāri olbaltumvielu avots (vairāk gan ogļhidrātu), mazie kvinojas graudiņi vārītā veidā pēc tekstūras atgādina malās gaļas gabaliņus. Un vispār – padara jebkura veģetārā sautējuma tekstūru mazāk “pļurīgu”.

Bet laba čili atslēga galvenkokārt ir GARŠVIELAS. Nr.1. protams ir čili – to var pievienot gan pulvera, gan kaltētu gabaliņu, gan svaiga čilī veidā. Cik daudz? Tas atkarīgs no Tavas patikšanas. Man asi ēdieni tā ne pārāk, bez tam – man jāgatavo tā, lai ēd arī bērni. Tādēļ manā receptē ir 1 tējk. čili pulvera, bet realitātē – beru ¼ – ½ tējk. un testēju, kā ir (lasi – “vai bērni ēdīs”). Ja gribas asāku – parasti pievienoju vēl čili tieši savā porcijā.

Otra svarīga garšviela ir kumīns. Kas tas tāds? Kumīns ir pulveris, ko iegūst no ķimenēm radniecīga auga (Cuminum cyminum). To mēdz saukt arī par “romiešu ķimenēm”. Tas ir ļoti aromātisks un piedod dziļu un sildošu garšu ēdienam. Nav tā, ka man ļoti garšo kumīns, bet čili tas ļoti labi piestāv! Ja nevari to atrast sava veikala plauktā – var iztikt.

Vēl var lietot kajenas piparus, kūpinātu pariku, ķiploku pulveri, garšvielu maisījumus gaļai u.c.

Ja Tev patīk mazliet asumiņa ēdienā, Tev patiks arī mans:

Rīki, kas nepieciešami čili gatavošanai

Jau atkal – nekas daudz. Pietiek ar 1 katlu. Es parasti izmantoju savu burvīgo palīgu – multikatlu.

Multikatls (multifunkcionālais katls jeb multivāris) ir tāds elektrisks verķis, kas apvieno parasta katla, pannas, sautējamā katla un cepeškrāsns funkcijas. Te būs labs raksts, kas skaidro multikatla darbību un pielietošanu.

Es multikatlu izmantoju (un fanoju par to!) galvenokārt tāpēc, ka to var atstāt bez uzraudzības – nekas nepiedeg un neiet pāri malām (ar atbilstošu funkciju, protams). No funckcijām es parasti lietoju 4:

  • cept – sīpolu un gaļas apcepšanai sautējumiem vai mērcēm, arī lai apceptu burkānus vai citus dārzeņus zupām u.tml.;
  • vārīt – lai dabūt jebko gatavu ātri vai uzkarsēt līdz vārīšanās temperatūrai;
  • sautēt – lai dabūtu super mīkstu un mutē kūstošu gaļu vai dāzeņus (sautējumiem, zupām, mērcēm);
  • tvaicēt – lai notvaicētu dārzeņus vai dažreiz zivi.

Multikatlā manā skatījumā var pagatavot visu to pašu, ko katlā vai uz pannas. Lietoju es tādiem ēdieniem, kas ietver gan cepšanu, gan vārīšanu (jo tad jāmazgā tikai 1 trauks nevis 2) vai arī – tādiem, kam nepieciešams ilgi gatavoties (lai nav jāsēž klāt, jāmaisa un jāskatās, vai neiet pāri).

Varbūt Tev arī ir multikatls..? Ko tur gatavo visbiežāk? Pastāti komentāros!

Izmēģināji recepti?

Pastāsti komentāros (vai Instagram, ietagojot mani @arita.var), kā izdevās! Cik daudz čili bēri..? Un vai Tavi bērni arī ēd šāda veida sautējumus..?

RECEPTE

Sildošais Čili Sautējums ar Pupiņām un Kvinoju

Gatavošanas laiks

40 min

Sarežģītība

Vidēja

Porcijas

4 porcijas

Sastāvdaļas

  • 2 tējk. eļļas cepšanai
  • 1 sīpols (~100 g)
  • 2 daiviņas ķiploka
  • 3 selerijas kāti (nav obligāti)
  • 1 sarkanā paprika (~100 g)
  • 1 tējk. čili pulvera (var vairāk vai mazāk – pēc patikas)
  • 1 tējk. kumīna*
  • 1 tējk. oregano (raudene)
  • 1 šķipsna kūpinātas paprikas (nav obligāti)
  • ½ tēj. sāls (vai pēc garšas)
  • 1 kubiņš dārzeņu buljona
  • 0,5 l ūdens**
  • ½ glāze (90 g) kvinojas
  • 1 bundža (400 g) konservētu tomātu
  • 2 bundžas konservētu pupiņu (~500 g bez šķidruma)
  • 1 bundža konservētas kukurūzas (~300 g bez šķidruma)

Idejas piedevām: avokado, jalapeno pipari, koriandrs, pētersīļi, kukurūzas čipsi, rīvēts siers, krējums, grieķu jogurts

Pagatavošana

  1. Sagatavo dārzeņus – sasmalcina sīpolu, ķiploku, sagriež selerijas kātus un papriku gabaliņos.
  2. Elektriskajā multikatlā vai katlā ar biezu dibenu uzkarsē eļļu. Pievieno visus dārzeņus (sīpols, ķiploks, selerija, paprika) un sautē 5-7 min, ik pa laikam apmaisot.
  3. Pievieno garšvielas: čili, kumīnu, oregano, kūpināto papriku, sāli un visu apmaisa.
  4. Pievieno konservētos tomātus, ūdeni, buljona kubiņu un kvinoju, apmaisa. Uzkarsē visu līdz vārīšanās temperatūrai un tad sautē (uz mazākas uguns vai stew finkcijas) ~20 min, līdz kvinoja mīksta.
  5. Konservētajām pupiņām nolej šķidrumu (var arī noskalot). Pievieno sautējumam pupiņas un kukurūzu (šķidrumu no kukurūzas var noliet vai liet klāt sautējumam, īpaši ja tas izskatās par biezu). Visu pasautē ~5 min, līdz pupiņas un kukurūza uzsilušas.
  6. Pasniedz ar piedevām pēc izvēles: avokado, jalapeno pipariem, koriandru, pētersīļiem, kukurūzas čipsiem. Ne-vegānā versijā var pievienot rīvētu sieru, krējumu vai grieķu jogurtu.
  7. Pārpalikumu var uzglabāt ledusskapī noslēgtā traukā 3-5 dienas vai saldētavā mēnešiem ilgi.

Piezīmes

* kumīns ir garšviela – pulveris, ko iegūst no ķimenēm radniecīga auga. Tas ir ļoti aromātisks un piedod dziļu un sildošu garšu. Ja nevari to atrast sava veikala plauktā – var iztikt!

** ūdeni var iepriekš uzvārīt tējkannā, lai ātrāk viss gatavs.

*** uzturvērtība norādīta 1 porcijai jeb 1/4 visas receptes bez papildus piedevām.

Uzturvērtība ? Uzturvērtība ir aprēķināta aptuveni, ņemot vērā izejvielu daudzumus.

Kalorijas: 350, Ogļhidrāti: 50, Olbaltumvielas: 17, Tauki: 7
Izmēģināji šo recepti?

Ietago mani Instagram @arita.var vai lieto haštagu #aritavar

Komentāri