Ķirbja biezzupa ar ingveru (super krēmīga un vegāniska)
Labākā ķirbja biezzupas recepte! Ļoti viegli pagatavojama, ar izteiksmīgu garšu un perfekta, lai sasildītos.
Rudens bez ķirbja biezzupas, šķiet, nav rudens! Ķirbji ir visur. Un tāpat arī vīrusi. Tāpēc ēdienkartē nepieciešams iekļaut labi daudz vitamīnu un minerālvielu (o, hei – dārzeņi!), plus krietnu devu sildošu garšvielu. Tas stiprinās imunitāti un palīdzēs organismam cīnīties ar visiem apkārt lidojošajiem mošķiem (un rudens nogurumu).
Kādu ķirbi izvēlēties zupai?
Es tikai nesen sapratu, ka ĶIRBJI IR DAŽĀDI. Manā prātā ķirbis ir tāds milzenis ar oranžu mizu, kas aug vecmāmiņas dārzā un mēdz nonākt mannā biezputrā. Neesmu šāda ķirbja (un arī ar ķirbi papildinātas mannā putras) fans.
Garšīgāki un biezzupām piemērotāki, manuprāt, ir stingrie ķirbji – riekstu vai sviesta. Riekstu ķirbis ir tas ar zili pelēko mizu un koši oranžo mīkstumu. Pagatavots tas ir ļoti krēmīgs un maigs – mans mīļākais! Pēc garšas un tekstūras tam ļoti līdzīgs ir sviesta ķirbis – tas ir garens (izskatās pēc pudeles) ar dzeltenu, gludu mizu un oranžu, stingru mīkstumu. Sviesta ķirbi dažreiz sauc par muskata ķirbi. Un dažreiz riekstu ķirbi sauc par sviesta ķirbi. Neesmu līdz galam sapratusi, kā ir patiesībā, bet pēc formas un mizas krāsas vienmēr varu atpazīt savus favorītus.
Kā pagatavot garšīgu ķirbja biezzupu?
1. PADOMS: Lai pagatavotu ķirbja biezzupu, visas sastāvdaļas var vienkārši samest katlā, izvārīt un sablenderēt. BET lai pagatavotu super garšīgu un izteiksmīgu biezzupu, es iesaku ķirbi vispirms CEPT CEPEŠKRĀSNĪ. Tas dos daudz bagātīgāku garšu.
Ķirbi jācep ~30 min. Jā, tas aizņem laiku un nesanāk gluži “vakariņas 30 minūtēs”. Tomēr kamēr ķirbis cepas, var darīt jebko citu. Vai vēl labāk – ķirbi var sagatavot un izcept iepriekš un tad gan biezzupa būs gatava ~10 minūtēs!
2. PADOMS: Ekstra krēmīgumam es iesaku pievienot arī 1 saldo kartupeli, kuru tāpat kā ķirbi izcep cepeškrāsnī. Bet ja saldie kartupeļi (pazīstami arī kā batātes) nav pieejami, tā vietā var likt vēl ķirbi.
3. PADOMS: Garša! Gandrīz visām zupām mans standarts ir – sāls, pipari, sīpols, ķiploks. Te var radoši izpausties, BET – silti iesaku kombināciju “ingvers” + “kurkuma”! Tas manuprāt, ir labākais, ko pievienot ķirbja biezzupai! Neviena cita ķirbja zupas versija man nav garšojusi tik ļoti kā šī! Un par siltumu runājot – ja patīk asumiņš, lieliski ies klāt arī čili pipari.
4. PADOMS: Ķirbja biezzupas pagatavošanā klasiski izmanto saldo krējumu. Taču šajā receptē austrumniecisko garšvielu dēļ iesaku lietot kokosriekstu pienu (to, kas bundžās). Un ja cepšanā un piedevās neizmantosi sviestu, gaļu vai citus dzīvnieku izcelsmes produktus – voila – sanāk vegāniska recepte! Pati es esmu visēdājs, taču ticu, ka augu valsts produktu lietošana uzturā ir veselībai un videi labvēlīga, tādēļ bieži gatavoju arī vegāniskus ēdienus. Šī ir lieliska recepte, ko izmēģināt, ja ar vegānisku uzturu esi uz “Jūs”.
Taču – ja nepatīk kokosrieksts – veikalos ir pieejamas dažādas citas “krējumu” alternatīvas, piemēram, auzu vai rīsu “kulinārijas krēms” – var gatavot ar tiem. Vai arī – gatavot zupu nedaudz vieglāku un kokosriekstu pienu aizstāt ar jebkādu citu nesaldinātu augu pienu. Tas gan mainīs garšas buķeti, bet – virtuve ir paredzēta eksperimentiem, vai ne?
Labākās piedevas ķirbja biezzupai
Kad es gatavoju ēdienu, man prātā vienmēr ir “veselīga uztura šķīvja princips”. Tas ir – uz šķīvja jābūt gan dārzeņiem (vitamīni un minerālvielas), gan ogļhidrātiem, gan olbaltumvielām, gan taukiem.
Šajā receptē – dārzeņi IR, ogļhidrāti (ķirbis) IR, tauki (kokosriekstu piens) IR, bet pietrūkst olbaltumvielu. Tāpēc es iesaku ēst zupu kopā ar kādu olbaltumvielas saturošu produktu. Ne-vegāniskā versijā tā var būt gaļa, garneles vai siers. Vegāniskā versijā – pākšaugi, tofu vai – labi daudz riekstu un/vai sēkliņu. Riekstos un sēklās ir diezgan daudz tauku, bet arī zināms daudzums olbaltumvielu.
Izmēģināji recepti?
Pastāsti komentāros, kā garšoja! Un kuras ir Tavas mīļākās garšvielas, ko pievienot ķirbja biezzupai?
-Arita