Aritas universālā auzu cepumu recepte
Auzu cepumi – vienkāršs, veselīgs un spēcinošs našķis, kas garšos gan pieaugušajiem, gan bērniem.
Kāda ir Tava mīļākā kombinācija: auzu cepumi ar sēklām? Auzu cepumi ar rozīnēm? Auzu cepumi ar šokolādi? Auzu cepumi ar riekstiem?
Ar šo recepti iespējams pagatavot jebkuru no variantiem. Vienkārši aizstāj šajā receptē minētās sēklas ar citām piedevām pēc savas izvēles. Vienīgi centies ievērot proporcijas, lai mīkla nesanāk pārāk sausa (vai pārāk šķidra).
Labākā auzu cepumu recepte?
Ooo, es esmu izmēģinajusi daudzas receptes. Gan to super vienkāršo varinatu, kur auzu pārslas sajauc ar banānu un izcep, gan klasiskās – kur jāber klāt pustonna cukura un jāpievieno klucis margarīna. Nop, tās nav mani favorīti.
Man patīk auzu cepumi, kuri ir kraukšķīgi, bet nav pārāk saldi. Tādi, kuriem klāt ir piedevas (rieksti, šokolāde, žāvēti augļi, ..) garšas bagātināšanai un uzturvērtības paaugstināšanai. Un tādi, kuriem izejvielu attiecības ir vienkārši atcerēties.
Tā tapa šī recepte. Manuprāt, labākā auzu cepumu recepte 🙂
Daži knifi, lai izceptu foršus auzu cepumus
1. Auzu pārslas un auzu milti
Es parasti izmantoju abus. Auzu pārlsas piedod tekstūru, bet milti – palīdz cepumam labāk turēties kopā. Auzu miltus es pērku gatavus (meklē plauktos ar zīmolu Herkuless vai Hercogs), bet var samalt pats no auzu pārslām – blenderī vai virtuves kombainā.
Auzu pārslas es izmantoju pilngraudu, taču tādas smalkākas no z/s “Kaņepītes”, kas vairāk līdzinās ātri vārāmajām. Ja izmanto lielās, biezās pilngraudu pārslas, Tev iespējams vajadzēs mazāk pārslu nekā manā receptē (lai cepumu masa turētos kopā).
2. Silikona paklājiņš cepšanai
Protams, var lietot cepamo papīru. Taču mans zero-waste atklājums ir silikona paklājiņš cepšanai – var izmantot n-tās reizes un noder gan cepumu, gan dārzeņu, gan gaļas cepšanai. Un NEKAD nekas nepielīp klāt (pat tad, ja gādās kaut ko aizmirst krāsnī pārāk ilgi).

Tādus var nopirkt Latvijas interneta veikalos vai pavisam lēti – Aliexpress.com (meklējot “silicon baking mat”).
3. Ideālā cepumu forma
Cepumu formu var veidot ar rokām vai izmantojot parastu ēdamkaroti. Svarīgi, lai visi cepumi ir vienāda izmēra – tātad, lai izceptos vienādi ātri.
Beeet man patīk formu un izmēru padarīt vēl vienādāku, izmantojot apaļo mērkaroti vai pēdējā laika atklājumu – falafelu spiedi (angliski “falafel press” vai “falafel maker”) – šo brīnumu mans vīrs atrada ebay.com

Falafelu spiedes darbības pricips ir pavisam vienkāršs un šis verķis palīdz iegūt smukus diskveida formas pikucīšus.

4. Kraukšķis
Auzu cepumos viss ir par un ap tekstūru (un, protams, arī garšu), tāpēc es parasti pievienoju kokosriekstu skaidiņas un arī kaut ko kraukšķīgu – piemēram, sēkliņas vai riekstus.
Arī receptē esošā kokosriekstu eļļa (vai sviests) palīdz “uzkraukšķināt” cepumu ārpusi. Tikai ņem vērā, ka eļļa, sviests, sēklas un rieksti ir tauku avots un no uzturvērtības viedokļa – tauki satur daudz kaloriju (t.i. vairāk nekā 1 grams ogļhidrātu vai olbaltumvielu). Tāpēc – šīs lietas pievienojam saprātīgos daudzumos.
5. Pielāgo recepti
Nelieto uzturā olas? Nav problēmu. Aizstāj receptē norādītās vistu olas ar linsēklu vai čia sēklu “olu”. Tas ir – 1 vistu olai atbilst maisījums: 1 ēd.k. maltu linsēklu (vai čia sēklu) + 3 ēk.k. ūdens, ko atstāj ~5 min uzbriest. Divām olām attiecīgi būs 2 ēd.k. malto sēklu + 6 ēd.k. ūdens.
Ja nelieto piena produktus – izmanto kokosriekstu eļļu. Vai otrādi – ja nav kokosriekstu eļļas, lieto sviestu.
Cepumus vari saldināt pēc savas izvēles – ar medu, cukuru, kļavu sīrupu, stēviju vai kā citādāk. Vienīgi ņem vērā, ka izmantojot granulētu, nevis šķidru saldinātāju, cepumu masa var iznākt sausāka.

Tādēļ arī receptē norādīts 1,5 – 1,75 glāzes auzu pārslu. Masai pirms cepšanas jābūt biezai, maziet ķepīgai, bet ne pārāk – lai var izveidot formu. Tāpēc sāc ar 1 glāzi auzu pārslu un pieber vēl, ja nepieciešams.
Izmēģināji recepti?
Pastāsti komentāros, kā garšoja! Un kuras ir Tavas mīļākās piedevas, ko pievienot auzu cepumiem?
-Arita
Komentāri