Vai kombuča ir veselīga? 30 dienu eksperiments

Vai kombuča ir veselīga? 30 dienu eksperiments

“Pūšas vēders..? Gribi veselīgu zarnu mikrofloru..? Dzer KOMBUČU!” – kad sāku interesēties par veselīgu uzturu un dzīvesveidu, sāka likties, ka katrs otrais influenceris tā saka un dzer kombuču.

Kas tā tāda KOMBUČA ir un vai tā varētu palīdzēt arī manam untumainajam vēderam justies labāk (un pūsties mazāk)..? – domāja Arita un nolēma parakties dziļāk informācijā par kombuču un izdzert glāzi šī  dzēriena dienā 30 dienas pēc kārtas, lai veiktu novērojumus!

Savu eksperimentu sāku 2019. gada 1. novembrī un nosaucu par #30dienaskombucha

Kas ir kombuča (kombucha)?

Kombuča ir fermentēts tējas dzēriens, kura gatavošanai nepieciešama tēja, cukurs un specifiska baktēriju un raugu kultūra, ko mēs pazīstam kā “tējas sēni”. Kaut kas jau pazīstamāks, vai ne?

To tējas sēnes plāceni, kas dažiem mājās peld 3 litru burkā, angliski sauc par “scoby” – saīsinājums no “Symbiotic Colony Of Bacteria and Yeast”.

Vai kombuča ir veselīga?

Kombuča satur antioksidantus (no tējas) un probiotikas (no baktēriju un raugu kultūras), tādēļ tai tiek piedēvētas dažādas veselību uzlabojošas īpašības:

  • Kombuča, kas gatavota no zaļās tējas, var sniegt līdzīgu labumu kā pati zaļā tēja, t.i. palīdzēt regulēt glikozes līmeni asinīs, kontrolēt svaru un mazināt 2. tipa diabēta risku
  • Kombučā esošie antioksidanti var palīdzēt pasargāt šūnas no “brīvo radikāļu” iedarbības un uzlabot aknu darbību
  • Kombuča satur daudz polifenolu (no tējas) un nedaudz etiķskābi, kam ir antibakteriāla iedarbība, un līdz ar to kombuča var kavēt nevēlamu baktēriju un raugu attīstību
  • Kombuča var palīdzēt regulēt holesterīna līmeni asinīs un līdz ar to mazināt sirds slimību risku
Informācijas avots

Taču ja kaut nedaudz parokas zinātniskajās publikācijās, nākas secināt, ka ir ļoti maz pētījumu, kur kombučas iedarbība ir novērota CILVĒKIEM (nevis pelēm) un vispār NAV pētījumu ar cilvēkiem, kas apstiprinātu, ka kombuča tiešām uzlabo gremošanas sistēmas darbību. Sīkāk vari lasīt šajā zinātniskajā publikācijā.

Tāpēc man neatliek nekas cits kā kombučas izslavētās probiotiskās un veselību uzlabojošās spējas testēt pašai! Bet pirms ķeramies klāt pirmo 14 eskperimenta dienu apskatam, ir vēl pāris lietas, kas Tev būtu jāzina par kombuču!

Kombuča satur arī cukuru, alkoholu un kofeīnu

Nedrīkst aizmirst, ka kombuča tiek gatavota izmantojot cukuru, tādēļ šis nav 0 kcal dzēriens. Lielāko daļu cukura, protams, tējas sēne pārvērš ne-cukurā, taču atkarībā no ražotāja 100 ml kombučas var saturēt pat 5 – 10 g cukura. Un izdzerot 300 ml glāzi, tie jau ir 15 – 30 g!!!

Kombuča kā jau fermentēts dzēriens satur nedaudz alkohola (t.i. etanola). Ņemot vērā alkohola aprites likumus, veikalos nopērkamajā kombučā etanola saturam būtu jābūt niecīgam, t.i. zem 0,5%. Ar mājās brūvētu dzērienu gan jābūt uzmanīgam, jo ne tikai alkohola, bet arī citu veselībai ne tik vēlamu savienojumu saturs var būt augstāks.

Un – jā – tā kā kombuču gatavo no tējas, tad tā var saturēt kofeīnu. Taču arī kofeīna daudzums gatavā dzērienā būs minimāls un fermentācijas dēļ noteikti mazāks nekā tasītē svaigi pagatavotas tējas. Tomēr ja Tu esi super jūtīgs pret kofeīnu – šo faktu der paturēt prātā.

Informācijas avots

Aritas #30dienaskombucha tests

Kā tad īsti ir ar to kombuču – vai ir vērts pirkt vai brūvēt mājās, ja ir sajūta, ka gremošanas sistēma nestrādā kā nākas – ir jūtīga pret dažādiem pārtikas produktiem, ja pūšas vēders un bieži piemeklē neizskaidrojams nogurums..?

Mans absolūti ne-zinātniskā eksperimenta plāns ir pavisam vienkāršs:

  • 30 dienas (no 1. līdz 30. novembrim) es apņemos izdzert 1 glāzi (~250 ml) nepasterizētas un nefiltrētas (tātad dzīvas probiotikas saturošas) kombučas!

Kad rakstu šo rakstu, eksperiments ir tieši pusē – aizvadītas 14 dienas dzerot kombuču. Kādi ir mani līdzšinējiem novērojumi?

#1 Es apbrīnoju savu apņēmību turēties pie plāna – es tik tiešām esmu izdzērusi glāzi kombučas visas aizvadītās dienas! Juhuu. Tas man daudz nozīmē, jo es neesmu no tiem “apņēmīgākajiem” cilvēkiem. Kaut ko mērķtiecīgi darījusi 30 dienas pēc kārtas es laikam neesmu nekad…nu re – šis varētu būt pirmais veiksmes stāsts!

#2 Kombuča garšo pēc tādas ierūgušas bērzu sulas ar tējas piegaršu. Nevarētu teikt, ka, pirmoreiz to pagaršojot, es biju lielā sajūsmā. Taču pēc 14 dienām manas garšas kārpiņas ir apradušas ar kombučas garšu un ar prieku gaida ikdienas “kombučas glāze” rituālu.

#3 Ak jā – ja apņemies kaut ko darīt KATRU DIENU, iesaku izvēlēties konkrētu laiku dienā, kad savu plānu īstenosi (citādi viss var palikt tikai idejas līmenī). Mans kombučas laiks ir pirms vai pēc vakariņām, kad parasti paņemu pauzi dienas skrējienā un pačiloju.

#4 Sajūtas veselības ziņā – ir grūti pateikt, vai dzerot kombuču vēders jūtas labāk…bet – pilnīgi noteikti – tas nejūtas sliktāk! Jo gremošanas sistēmas pašsajūtu ietekmē vēl daudzi citi faktori un svarīgāk par visu – ir tas, ko Tu ēd un cik labi sakošļā ēdienu.

#5 Bez specifiskām analīzēm, šī personīgā eksperimenta rezultāti noteikti būs ļoti subjektīvi. Taču ticu, ka 30 dienas lietojot probiotisku produktu, ietekmei uz pašsajūtu jābūt. Detalizētākas atziņas solu #30dienaskombucha noslēgumā!

Kur nopirkt kombuču?

Kombučas ražotāji Latvijā, šķiet, ir saradušies kā sēnes pēc lietus. Un tas nav slikti – lielāka iespēja atrast sev tīkamāko garšu! Jo kombuču var gatavot no dažādām tējām un ar dažādām piedevām – un ja Tev nepatīk pirmā, ko nācies pagaršot, tas nenozīmē kombuča ir fui-pē – varbūt Tu vienkārši netrāpīji uz īstās garšas.

#30dienaskombucha eksperimenta ietvaros es testēju 3 “Kombucha Factory” dzērienus:

  • Darjeeling – klasiska kombučas garša, tāda citrusīga
  • Jasmin Chung Hao – zaļā jasmīnu tēja, svaiga, atspirdzinoša
  • Fragola – sarkanā augļu tēja, gandrīz kā limonāde – mans favorīts!

“Kombucha Factory” ir jauns, neliels, bet ļoti perspektīvs uzņēmums. Puiši nesēž rokas klēpī salikuši, bet prāto par jaunu dzērienu ražošanu (un tam ir saistība ar kafiju, uuu jē). “Kombucha Factory” produktus šobrīd vari atrast dažādās Rīgas kafejnīcās:

  • Rocketbean Roastery – Miera ielā 29 un Dzirnavu ielā 39
  • Vest – Stabu ielā 1
  • Mañana – Stabu ielā 10
  • Streetburger – Blaumaņa ielā 10 un Meža ielā 4a
  • Rb cafe – Bruņinieku ielā 63,
  • Mielotava – Čiekurkalna 1. līnija
  • SPIIKIIZI – K.Valdemāra ielā 17a
  • sushibars.lv – Brīvības iela 159
  • vai sazinies ar “Kombucha Factory” individuāli!

Ja šīs vietas nav pa ceļam – vēl citu zīmolu kombuču fiziskos vai interneta veikalos noteikti atradīsi jautājot Google!

 

Tev tāpat kā man interesē kombučas efekts..?

Pievienojies kombučas eksperimentiem – testē dažādas garšas, zīmolus un dalies ar saviem novērojumiem sociālajos tīklos, ietagojot mani @arita.var vai lietojot #30dienaskombucha

 

-Arita

Komentāri