No mammas par fitnesa treneri
Kļūt par fitnesa treneri ir vienkāršāk nekā Tu varētu domāt! Tev nav jābūt izcilam sportistam vai regulāram sporta klubu apmeklētājam ar perfektu fizisko formu!
Kad es nolēmu kļūt par fitnesa treneri, es biju 2 bērnu māmiņa bērna kopšanas atvaļinājumā. Tikai pēc bērnu piedzimšanas es sāku regulāri sportot – paskriet krosiņu mežā, vingrot mājās vai apmeklēt pilates nodarbības, jo man beidzot tam bija laiks (vairāk par manu ceļu lasi Kā radās ideja par blogu un kāpēc “Arī Tā Var”?).
Kaut arī es biju spērusi pirmos soļus treniņu plānu sastādīšanā un īstenošanā, kas ļāva man noskriet pirmo pusmaratonu, kad jaunākajai meitiņai bija tikai 9 mēneši, es biju ļoooooti tālu no būšanas “perfektā formā”. Tomēr manī iekšā dega vēlme stāstīt un rādīt citiem, ko es esmu iemācījusies – kaut vai no savām kļūdām saistībā ar skriešanu (piemēram, kā es sačekarēju celi, jo izlaidu iesildīšanos), lai citiem ceļš uz veselīgu dzīvesveidu būtu patīkamāks. Tā es nonācu līdz idejai par fitnesa trenera sertifikāta iegūšanu.
Šobrīd viss garais process ir aiz muguras un es oficiāli varu sevi saukt par sertificētu C kategorijas fitnesa treneri.
Ko nozīmē treneru kategorijas A, B, C?
Kad pirmo reiz meklēju informāciju par treneru sertifikāciju, mani samulsināja tie burti “C kategorija”, “A”, “B”. Izrādās, skaidrojums ir pavisam vienkāršs.
Latvijā eksistē trīs līmeņu sertifikāti: A, B un C. Augstākais ir A sertifikāts, bet zemākais – C. Lai saņemtu A vai B kategorijas sertifikātu nepieciešama augstākā izglītība sportā, kā arī trenera audzēkņiem jābūt Latvijas izlases sastāvā vai ar augsta līmeņa rezultātiem. Bez tam sertifikācija nepieciešama jebkurai personai, kas vada nodarbības (treniņus) vai veic izglītojošo darbu kādā sporta veidā, vai tas būtu hokejs, teniss, vieglatlētika vai hei – veselības sports (fitness).
C kategorijas trenera sertifikātu (tāds ir arī man) var iegūt jebkurš, kuram ir vismaz vidusskolas izglītība un vēlme mācīties. Šis sertifikāts dod tādas pašas tiesības strādāt sporta jomā un vadīt nodarbības kā A un B (vairāk informācijas Ministru kabineta noteikumos Nr. 77).
Kā iegūt C kategorijas trenera sertifikātu?
Tātad gluži parasts mirstīgais, kas savā dzīves ceļā sajutis vēlmi kļūt par fitnesa treneri, var samērā īsā laikā par tādu kļūt, iegūstot C kategorijas trenera sertifikātu. Turpmāk es aprakstīšu savu pieredzi, kļūstot par FITNESA treneri, taču aprakstītā shēma ir identiska arī citu sporta veidu pārstāvjiem, tā ka – ja Tu, piemēram, aktīvi trenējies tenisā un vēlies kļūt par tenisa treneri, šī informācija būs vērtīga arī Tev.
C kategorijas trenera sertifikāta iegūšana sastāv no 3 posmiem:
- Izglītības iegūšana (treneru kursi vismaz 320 stundu apjomā)
- Attiecīgās sporta federācijas atzinuma iegūšana (pārbauda praktiskās iemaņas)
- Sertifikācijas eksāmena nokārtošana (pārbauda teorētiskās zināšanas)
Kur mācīties, lai iegūtu C kategorijas trenera sertifikātu?
Ja Tavā plānā nav pilna laika studijas Latvijas Sporta pedogoģijas akadēmijā vai Stradiņos (tur arī ir programma “Veselības sporta speciālists”), tad “treneru kursi” jeb licenzēta profesionālās pilnveides izglītības programma sporta trenera C kategorijas sertifikāta iegūšanai 320 akadēmisko stundu apjomā būs īstais Tev.
Latvijā šādu programmu realizē 5 izglītības iestādes:
- Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija
- Latvijas Treneru tālākizglītības centrs
- Sporta izglītības aģentūra
- Daugavpils Fitnesa mācību centrs
- Liepājas Universitāte
Katrai izglītības iestādei ir savas nianses, kuras apkopoju tabuliņā zemāk. Informācija apkopota 2019. gada martā. Ja lasi šo tālākā nākotnē – cipari varētu būt mainījušies.
Programmas saturs visās izglītības iestādēs ir praktiski identisks, pat pasniedzēji mēdz būt tie paši. Tavā ziņā ir izvērtēt ciparus un atrašanās vietu, lai veiktu savu izvēli!
Maza piebilde: kaut arī LSPA piedāvājums apgūt fitnesa trenera profesiju 2 mēnešos šķiet vilinošs, šie kursi, manuprāt, ir piemēroti vairāk pieredzējušiem darboņiem, kas paši vairākus gadus trenējas, labi pārzina vingrinājumu izpildes tehniku un trenažieru zālē jūtas kā zivs ūdenī. Iesācējam visu 320 stundu teoriju sagremot 2 mēnešos varētu būt par traku.
Es izvēlējos Sporta izglītības aģentūru, jo A) nokļūt uz Pārdaugavu man ir vieglāk, nekā uz Juglu (vai Liepāju) un B) viņi piedāvā lekcijas skatīties ONLINE gan tiešraidē, gan ierakstā pēc tam – vai nav superīgi?
Kādi priekšmeti jāapgūst topošajam fitnesa trenerim?
Lai varētu pretendēt uz C kategorijas trenera sertifikātu, Tev būs jāapgūst šādi priekšmeti:
- Anatomija;
- Sporta fizioloģija;
- Sporta psiholoģija;
- Sporta pedagoģija;
- Sporta treniņu teorija;
- Sporta medicīna;
- Sportistu uzturs.
Kā arī jāizstrādā un jāaizstāv Trenera prakses projekts izvēlētajā sporta veidā (t.i. fitnesā). Es neesmu droša, vai šāds projekta darbs ir jāizstrādā visās izglītības iestādēs, bet Sporta izglītības aģentūrā tāds bija un Latvijas Treneru tālākizglītības centra mājaslapā tas arī ir minēts.
Par manu personīgo pieredzi un to, kā notiek mācību process Sporta izglītības aģentūrā, es varētu uzrakstīt vēl atsevišķu stāstu. Tāpēc ja tas Tevi interesētu – atstāj ziņu komentārā! Bet pāris vārdos par savu pieredzi varu teikt – man patika!
Kā iegūt attiecīgās sporta federācijas atzinumu?
Kad kursi ir aiz muguras un visi pārbaudījumi nokārtoti, attiecīgā izglītības iestāde tās absolventam izniedz apliecību par profesionālās pilnveides izglītību. Ar šo apliecību tad ir laiks griezties pie attiecīgās sporta federācijas un lūgt izsniegt atzinumu, ka Tu esi atbilstošs trenera darbam šajā sporta veidā.
Visa veida vingrošana veselības uzlabošanai, grupu nodarbības sporta klubos vai ārpus tiem, darbs ar individuāliem klientiem sporta zālē u.tml. iekļaujas sporta viedā FITNESS. Un vienīgā atzītā sporta federācija šajā jomā ir Latvijas Bodibildinga, fitnesa un bodifitnesa federācija (LBFBF).
Lai saņemtu LBFBF atzinumu, ir jānokārto teorētisko un praktisko zināšanu ieskaite. Ieskaitei var pieteikties, rakstot e-pastu uz ifbb@ifbb.lv un norādot vārdu un uzvārdu, personas kodu un informāciju par to, kāda no akreditētām izglītības iestādēm ir pabeigta un kad pabeigta. Atbildes e-pastā saņemsi informāciju par pieejamajiem ieskaites datumiem un laikiem. Ieskaites notiek vairākas reizes mēnesī, darba dienās, bet – jo ātrāk pieteikties, jo labāk, citādi var gadīties, ka jāgaida pat mēnesi līdz savai iespējai “uzstāties”.
Un “uzstāties” es domāju gandrīz burtiski. Ieskaitē LBFBF nav nekas jāraksta, tikai jārāda un jāstāsta. Tā notiek trenažieru zālē, parasti sporta klubā “F1” Rīgā, Barona ielā. Ieskaite norisinās nelielā grupā (līdz 5 cilvēkiem) un ieskaiti pieņem LBFBF sporta speciālists, visbiežāk jauns puisis vārdā Elvis (Instagram @elvisgains).
Galvenais uzdevums ieskaitē ir – prast nodemonstrēt 5 vingrinājumus nosauktajai muskuļu grupai (kājas, mugura, pleci, krūtis, rokas). Kaut arī finesa trenerim ir jāprot izmantot arī trenažieri, šajā ieskaitē tas nav būtiskākais. Demonstrējumos vēlams izmantot brīvos svarus (hanteles, stieņus), pievilkšanās stieni vai demonstrēt vingrinājumus bez apsmagojuma. Bez tam LBFBF sporta speciālists var uzdot jautājumus par vingrinājuma atvieglošanu iesācējiem vai būtiskām niansēm, kam jāpievērš uzmanība, lai mazinātu traumu risku. Var jautāt, kā Tu trenētu iesācēju – cik reizes nedēļā, cik ilgi, vai treniņu dalītu pa muskuļu grupām, vai atsevišķi vajadzīgs kardiotreniņš utt.
Visiem šiem jautājumiem, kā arī praktiskajiem demonstrējumiem es esmu izgājusi cauri 2 reizes. Jap, pirmajā reizē es ieskaiti NENOKĀRTOJU. Un atskatoties uz sevi tad – nav nekāds brīnums, ka nenokārtoju! Kaut arī es Sporta izglītības aģentūrā papildus apguvu 40 stundu “Praktisko programmu topošajiem fitnesa treneriem”, man pietrūka vēl DAUDZ zināšanu un galvenais – praktisko iemaņu.
Stāsta morāle: jā, var kļūt par sertificētu treneri dažu mēnešu laikā absolvējot profesionālās pilnveides programmu, taču, ja Tu esi absolūts iesācējs šajā sporta veidā (t.i. fitnesā), Tev nāksies vēl kārtīgi pasvīst trenažieru zālē, lai noslīpētu vingrinājumu izpildes tehniku, un veltīt ekstra laiku treniņu teorijas apguvei.
LBFBF ieskaiti es pirmoreiz kārtoju 2018. gada jūlijā, mēnesi pēc Sporta izglītības aģentūras absolvēšanas. Kā jau noskaidrojām – nenokārtoju. LBFBF piedāvāja apmeklēt maksas praktisko semināru, kur detalizēti iziet cauri visam, ko prasa ieskaitē. Semināru noklausījos (ļoti iesaku!), bet tad sākās ķibeles darbā un dažādu apstākļu dēļ viss sertifikācijas process ievilkās par gandrīz pusgadu. 2018. gada decembrī es sapratu “tagad vai nekad!” un meklēju iespējas praktiski noslīpēt vingrinājumu tehniku. Veiksmīgā kārtā atradu treneri Ogrē (mana pilsēta!), kurš būtu gatavs palīdzēt man sagatavoties ieskaitei.
Es gāju uz individuālajiem treniņiem trenažieru zālē 3 reizes nedēļā, 6 nedēļas no vietas. Pat Ziemassvētku laikā! Cilvēkam, kas iepriekš gāja trenažieriem ar līkumu, tas bija sasodīti izaicinoši, bet tajā pašā laikā sasodīti vērtīgi. Es iemācījos VISU, kas nepieciešams ieskaitei (15.01.2019. to nokārtoju bez problēmām!), un vēl vairāk – es beidzot sapratu, KO tajā trenažieru zālē var darīt un cik kaifīgi tas ir – iet pacilāt svarus. Paldies trenerim Jānim par veltīto laiku, zināšanām un vienmēr pozitīvajiem treniņiem!
Sertifikācijas eksāmens Latvijas Sporta federāciju padomē
Kad LBFBF ieskaite aiz muguras, atlikusi vienkāršākā sertifikācijas procesa daļa – teorijas eksāmens Latvijas Sporta federāciju padomē (LSFP). Eksāmenam jāpiesakās klātienē, iesniedzot dokumentus un izvēloties eksāmena laiku (ja pareizi atceros, eksāmeni notiek katru trešdienu).
Eksāmenu nolikt ir tiešām viegli! Eksāmena norise ir līdzīga CSDD – Tu apsēdies pie datora un atbildi uz 40 jautājumiem ar 4 atbilžu variantiem. Eksāmena izpildes laiks ir 1 stunda. Jebkurā laikā var atgriezties pie kāda no jautājumiem un labot atbildi. Lai nokārtotu eksāmenu ir jāiegūst vismaz 66%, tas ir – Tu vari pieļaut 13 KĻŪDAS! Vieglāk nekā CSDD, vai ne?
Eksāmena jautājumi ir par un ap tēmām, kas ietvertas 320 stundu mācību programmā – pārsvarā sporta psiholoģija, pedagoģija, fizeoloģija un treniņu teorija. Tā ka – ja cītīgi klausījies kursos un saņēmi to apliecību par profesionālās pilnveides izglītību, tad LSFP eksāmens būs pupu mizas. Bet ja Tevi māc bažas par jautājumiem – raksti man ziņu Instagram @arita.var vai uz info@aritavar.com un es padalīšos ar tiem, ko atceros.
Cik maksā C kategorijas trenera sertifikāta iegūšana?
Jā, C kategorijas trenera sertifikāta iegūšana nav lēts prieks, taču ja Tavs sapnis ir kļūt par fitnesa treneri, tad šis ieguldījums ir katra eiro vērts un nākotnē tam ir liels potenciāls atmaksāties.
C kategorijas trenera sertifikāta iegūšanas izmaksas veido vairākas pozīcijas:
- Maksa par mācību programmas apguvi (skat. tabulu augstāk);
- Maksa par attiecīgās sporta federācijas atzinuma iegūšanu (LBFBF 40,00 EUR);
- Maksa par LSFP eksāmena kārtošanu (9,96 EUR);
- Maksa par sertifikāta izsniegšanu (21,34 EUR).
Galīgās izmaksas, protams, ietekmē tas, vai visus pārbaudījumus Tu nokārto ar pirmo reizi un vai Tev nepieciešams ieguldīt līdzekļus, lai papildus apgūtu pratiskās lietas. Manas izmaksas, mācoties Sporta izglītības aģentūrā 2018. gada pavasara semestrī bija šādas:
- Programma C kategorijas sertifikāta iegūšanai 750,00 EUR
- Praktiskā programma fitnesa treneriem 255,00 EUR
- Federācijas atzinuma iegūšana 40,00 + 20,00 EUR (atkārtota kārtošana)
- LBFBF seminārs “Fitnesa treneru kvalifikācijas paaugstināšanas pilnveide” 50,00 EUR
- Individuālie treniņi ar treneri trenažieru zālē ~250 EUR
- LSFP eksāmens 9,96 EUR
- Sertifikāta izsniegšana 21,34 EUR.
KOPĀ: 1396,30 EUR
O, gandrīz 1400 EUR, lai gluži parasta mamma kļūtu par fitnesa treneri! Nav tik traki, ņemot vērā, ka 20% no tēriņiem par izglītību (1005 EUR Sporta izglītības aģentūra un 50 EUR seminārs) iespējams atgūt atpakaļ, aizpildot Gada ienākumu deklarāciju.
Cik ilgi derīgs C kategorijas trenera sertifikāts?
Visu kategoriju sporta treneru sertifikātus izsniedz uz 5 gadiem. Lai saņemtu atkārtotu sertifikātu jeb resertificētos, trenerim ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms sertifikāta derīguma termiņa beigām jāiesniedz iesniegums LSFP ar pievienotiem dokumentiem par dalību kvalifikācijas pilnveides semināros šajā 5 gadu periodā. Semināriem jābūt kopumā vismaz 60 stundu apjomā.
Kvalifikācijas pilnveides seminārus rīko attiecīgā sporta veida federācijas (fitnesa gadījumā LBFBF), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA), Latvijas Treneru tālākizglītības centrs (LTTC) u.c. organizācijas. Tātad resertifikācijai nepieciešamās 60 stundas savākt ir diezgan viegli. Jārēķinās tikai ar zināmiem izdevumiem, jo semināri ir par maksu.
Ko var darīt treneris ar C kategorijas sertifikātu fitnesā?
Citējot Ministru kabineta noteikumus Nr. 77: “Persona, kura ir ieguvusi A, B vai C kategorijas sertifikātu, ir tiesīga īstenot profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu un sporta interešu izglītības programmu, vadīt sporta treniņus (nodarbības) vai veikt izglītojošo vai metodisko darbu sporta jomā.”
Tātad treneris ar C kategorijas sertifikātu fitnesā (tāpat kā A vai B kategorijas treneris) var strādāt ar individuālajiem klientiem sporta klubā, sastādīt treniņu programmas, vadīt grupu nodarbības, dalīties ar treniņu video online, organizēt fitnesa izaicinājumus un darīt visu ko citu sabiedrības veselības uzlabošanā vai darbā ar individuālajiem klientiem.
Noslēgumā
Ko es plānoju iesākt ar savu trenera sertifikātu? Uuu, mani plāni ir tik lieli kā mājas! Bet, kamēr lielie plāni ir tapšanas procesā, ar lielāko prieku novadīšu Tev individuālu treniņu mājās vai trenažieru zālē! Dod ziņu man Instagram @arita.var vai uz info@aritavar.com un sarunāsim norises vietu, laiku un atlīdzību.
Bez tam ceļš uz trenera sertifikāta iegūšanu ir būtiski bagātinājis manas zināšanas. Man ir svarīgi, lai Arī Tā Var sniegtā informācija par fitnesu būtu uzticama un pārbaudīta.
Visbeidzot – kļūt par fitnesa treneri bija mans klusais sapnis jau daudzu gadu garumā. Atceros, ka, beidzot vidusskolu, apsvēru iespēju studēt LSPA, taču uzskatīju, ka mana pieredze sportā ir nepietiekama un mana fiziskā forma neatbilst sporta speciālista profesijai. Ar šādām domām es dzīvoju līdz pat brīdim, kad parakstīju līgumu par uzņemšanu Sporta izglītības aģentūrā. Visas šaubas zuda, kad sākās mācības un satiku kursa biedrus, no kuriem daļa bija tikpat parasti cilvēki kā es. Aizvadītā gada laikā es pārliecinājos, ka kļūt par sertificētu fitnesa treneri var pat tad, ja neesi regulārs sporta klubu apmeklētājs. Un, ja labi grib, to var izdarīt pat mazāk nekā pusgada laikā!
Arita var un Tu arī vari!
-Arita
Komentāri